Keel, mida sa räägid, muudab seda, kuidas sa vaatled maailma

keeleõpe

Mitme keele rääkimine annab päris palju eeliseid nende ees, kes kõnelevad vaid oma emakeelt – paremad töökohad, tunnetuslik lisaannus ja kaitstus dementsuse eest. Panos Athanasopoulos Lancasteri ülikoolist avas BBC vahendusel ühe hiljutise uuringu tagamaid ning väidab, et mitmekeelsed inimesed vaatlevad maailma erinevalt, rääkides erinevat keelt.

Vahetades keelt, milles suhtled, annad ajule mõnusa treeningkoormuse ning see aitab ajul  omakorda olla paindlik. Nii nagu füüsiline treening annab kehale vajalikku turgutust, nii annab ka kahe või kolme keele valdamine su ajule turgutust. Eriliselt tuleb see kasu välja vanemas eas, aidates Alzheimerit või dementsust edasi lükata viie aasta võrra.

Igal keelel on reeglite tõttu erinev maailmavaade. Näiteks saksa keelt kõnelevate inimeste maailmavaade on holistlik – nad vaatlevad tegevusi kui tervikuid ning on seetõttu eesmärgile orienteeritud. Inglise keelt kõnelevate inimeste jaoks on kõige olulisem tegevus ise. Erinevus tuleneb sellest, kuidas grammatikareeglid käsitlevad tegevustikku ajas. Inglise keeles on tarvilik välja tuua tegevused, mis on kestvad ning see märgitakse ära -ing lõpuga: “I am playing the piano and I cannot come to the phone” või “I was playing the piano when the phone rang”. Saksa keeles ei ole sellist tundemärki.

Mitmekeelsetel on oskus perspektiivi muuta vastavalt keelele, mida nad räägivad. Uuring näitas, et sakslased, kes olid väga heal tasemel ka inglise keeles on nii eesmärgile keskenduvad kui ka aktsiooni oluliseks pidavad. Sama kehtis inglaste kohta, kes on pädevad ka saksa keeles.

Inimesed on ise öelnud, et nad tunnevad ennast hoopis teise inimesena, rääkides võõrkeelt. Nad tunnevad, et teatud emotsioone on võimalik teistes keeltes palju värvikamalt kirjeldada ning nende tunnete diapasoon on hulganisti laiem.

Millegipärast on uuring näidanud ka seda, et teises keeles arutledes suudame me tajuda adekvaatsemalt riske ning ei tee kehvasid majanduslikke otsuseid.

Nii et kui soovid, et su suvi oleks veelgi värvilisem ja maailm kirevam, siis õpi keeli!

Lisa kommentaar


Emaili ei avalikustata. Kohustuslikud väljad on märgiga *

Blogi