Beebid on andekad! Hiljutisest uurimusest selgus, et imikud talletavad juba esimestel elukuudel teadmisi keelest, mida nad kuulevad ehk isegi siis, kui esimesel eluaastal riiki vahetada, jäävad alles teadmised enda sünnikeelest.

Souli ülikooli õppejõu Jiyoun Choi läbiviidud uuringus osalesid hollandi keelt rääkivad täiskasvanud, kes imikuna lapsendati Lõuna-Koreast. Kui neile korea keelt õpetama hakati, selgus, et nende hääldus on väga hea, kuigi nad polnud sellest ise teadlikud.

„Leidsime, et alus vajalikele keeleteadmistele pannakse juba esimestel elukuudel ja neid teadmisi on võimalik taastada, kui hakata uuesti keelt õppima,” selgitas Choi.

Uuringus osalenud 30. eluaastates inimestele korraldati esialgu korea keele kiirkursus ning seejärel paluti neil hääldada korea keele konsonante, mis kõlavad hoopis teisiti kui hollandi keele omad. Samalbeebi ajal paluti sama teha ka teisel uurimisgrupil, kuhu kuulusid inimesed, kes pole väiksena korea keelega kokku puutunud.

Enne kiirkursust olid mõlema grupi tulemused ühesugused, kuid pärast lühikest õpetust said lapsena koreast lapsendatud inimesed hääldamisega oodatust väga palju paremini hakkama. Seejuures ei mänginud rolli, kas inimene oli lapsendatud enne rääkima õppimist või siis, kui nad juba rääkima hakkasid.

„Nagu meie uuring näitas, saadakse olulised keeleteadmised väga varakult. Seetõttu proovige enda beebiga võimalikult palju rääkida, nad haaravad selle kõik endasse,” sõnas Choi.

Lisa kommentaar


Emaili ei avalikustata. Kohustuslikud väljad on märgiga *

Blogi